Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Działalność opodatkowana ryczałtem

Działalność opodatkowana ryczałtem(15/02/2019)

Ryczałt ewidencjonowany to specyficzna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Ci, którzy się na nią zdecydują, nie będą pomniejszać osiąganego przychodu o koszty, gdyż w przypadku ryczałtu podatek płacony jest od przychodu. Decydując się na to, należy zgłosić pisemne oświadczenie do właściwego

Opodatkowanie ryczałtem mogą wybrać też spółki osobowe. Dopuszczalna jest także zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na ryczałt w trakcie roku kalendarzowego. Ale czy faktycznie jest on korzystny?

Czasami tak. Jednak należy zacząć od tego, iż nie każdy rodzaj działalności może być objęty opodatkowaniem w formie ryczałtu. Należy tu wymienić prowadzenie aptek, lombardów, działalność dewizową, reklamową, detektywistyczną, ochroniarską, pośrednictwo finansowe czy też wykonywanie niektórych wolnych zawodów. Istotne jest także, by w roku podatkowym ryczałtowcy nie przekroczyli limitu przychodów, a jest to kwota 250 tysięcy euro.

Niemniej jednak ryczałt kusi niskimi stawkami, zwłaszcza w przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Nie ma tu bowiem jednolitej stawki dla każdego, ale w zamian mamy dość duży wybór stawek procentowych: 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. A każda firma, co ciekawe, może być opodatkowana jedną z nich, lub kilkoma na raz – w zależności od tego, czy prowadzi jeden rodzaj działalności, czy też kilka odmiennych.

Jak więc widać powyżej, nie można jednoznacznie przesądzić tego, czy ryczałt jest korzystny dla podatnika, czy też nie. Wszystko zależy bowiem od rodzaju wykonywanej działalności (stawka podatku), szacowanych kosztów (przy innych formach opodatkowania maja one bowiem istotne znaczenie) no i szacowanych przychodów. Niemniej jednak w przypadku niskich stawek, które dotyczą na przykład robót budowlanych (5,5%), forma ta wydaje się niewątpliwie korzystna.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*