Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Pracownicze Plany Kapitałowe. Jednak będą obowiązywały?

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jednak będą obowiązywały?(01/02/2019)

Niestety tak. Chociaż, moim zdaniem, jest to kolejna zmiana rządu, która wywołuje tylko niepewność i zamieszanie. No i przysparza pracy tym, którzy w firmach zazwyczaj są niedoceniani, czyli działom kadrowym.

Otóż wraz z początkiem tego roku weszła w życie ustawa z 18 października 2018 roku, dotycząca tytułowych planów pracowniczych. Zgodnie z jej przepisami, każdy pracownik, zatrudniony na umowę o pracę lub wykonujący pracę nakładczą, a także członkowie spółdzielni rolniczych, będą w ramach rzeczonych planów kapitałowych gromadzić środki na indywidualnym rachunku, z przeznaczeniem ich wypłaty po ukończeniu 60-tego roku życia. Środki te stanowić będą własność prywatną pracowników i będą podlegały dziedziczeniu.

Co do granic wiekowych, to osoby od 18 do 55 lat będą musiały podlegać pod PPK, od 55 do 70 lat będą mogły podlegać dobrowolnie, a powyżej 70 lat – nie będą miały takiej możliwości.

Nie oznacza to jednak, iż każda firma powinna już teraz posiadać i wdrażać plany kapitałowe. Na szczęście zmiany te będą wprowadzane stopniowo. Na początek ustawa obliguje do tworzenia PPK firmy, które zatrudniają co najmniej 250 osób, przy czym ilość zatrudnionych liczy się wg stanu na dzień 31.12.2018 roku. Obowiązek ten powstanie w lipcu tego roku, a w kolejnych miesiącach/latach będzie rozszerzany o następne podmioty gospodarcze, aż do 2021 roku.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Transkrypcje napisał:

    No no same zmiany… pytanie czy na do bre…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*