Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jak to jest z tymi urlopami?

Jak to jest z tymi urlopami?(25/01/2019)

W ubiegłym roku głośno było o licznych zmianach Kodeksu Pracy, jakie miały obowiązywać już od tego roku kalendarzowego.

Jedną z propozycji rządu było wprowadzenie jednego wymiaru urlopu dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich stażu pracy. Jednak ostatecznie zmiana ta nie została wprowadzona, tak więc nadal pracownikom, których okres zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat, należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego, a tym, którzy pracują krócej, 20 dni.

Kolejną zmianą, jak nie weszła w życie, jest termin wykorzystania urlopu zaległego (czyli urlopu za poprzedni roku) i zapis o przepadaniu niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego we wskazanym terminie. Tak miało być, ale nie jest. Nadal mamy więc 9 miesięcy na wykorzystanie urlopu z roku 2018, i nie musimy się martwić, że nam on przepadnie.

Co jeszcze pozostaje bez zmian? Kwestia zgłaszania urlopu na żądanie. Rząd wymyślił, iż taki urlop powinien być zgłaszany nie później niż 24 godziny przed planowanym dniem wolnym. Dla przypomnienia, pracownik ma prawo do wykorzystania w trybie urlopu na żądanie 4 dni z dostępnej dla siebie puli dni urlopu wypoczynkowego. Zmiana ta także nie weszła w życie: nadal pracownicy mają 4 dni urlopu na żądanie i nadal mogą go zgłaszać w dniu rozpoczęcia urlopu. Nie wymagajmy od pracownika, by planował „nagłe wypadki” dzień wcześniej, bo przecież nie o to tu chodzi…

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*