Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Składki ZUS od przychodu

Składki ZUS od przychodu(14/12/2018)

W roku 2019 część osób, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, będzie mogła skorzystać z najnowszej propozycji rządu i opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Jednak propozycja ta nie jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców.

Otóż w najbliższym roku osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i w roku 2018 opłacały składki w pełnej wysokości, a których przychód nie przekroczył kwoty 63.000 netto rocznie, będą mogły zadeklarować chęć płacenia składek wyliczanych od przychodu. Ważne jest również, by w roku 2018 działalność była prowadzona minimum 60 dni, przy czym okres zawieszenia działalności sprawia, że wyliczony limit przychodu będzie mniejszy, a obliczyć go należy proporcjonalnie do okresu faktycznego prowadzenia firmy.

Wyliczanie podstawy wymiaru składek, uzależnionej od osiąganego przychodu, nie jest wcale proste, ale oszczędności mogą to zrekompensować. Otóż, przedsiębiorca będzie musiał policzyć przeciętny miesięczny dochód za rok poprzedni (2018) i współczynnik na dany (2019) rok kalendarzowy.

Pierwszy wskaźnik, czyli miesięczny dochód, zależy od rocznego przychodu i liczby dni, w których działalność była prowadzona (iloraz). Tak otrzymaną kwotę mnożymy następnie przez 30.

Współczynnik z kolei oblicza się, dzieląc prognozowane przeciętne wynagrodzenie (ustawowe, nie danej firmy) na minimalne wynagrodzenie obowiązujące w styczniu danego roku kalendarzowego (2019). Całość mnożymy przez 0,24.

I co dalej? Mnożąc miesięczny dochód przez współczynnik, otrzymujemy minimalną podstawę wymiaru składek. Minimalną, bo oczywiście możemy zadeklarować kwotę wyższą. Ale nie o to tu przecież chodzi.

Co istotne, tak wyliczany ZUS możemy płacić tylko przez trzy lata. Potem, przez kolejne dwa lata, przedsiębiorca musi wrócić na ogólny sposób rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest także, by przedsiębiorca nie wykonywał pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz by w roku 2018 nie rozliczał się w formie karty podatkowej. Poza tym nowy sposób wyliczania składek nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nadal będzie wyliczana jednakowo dla każdego przedsiębiorcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*