Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Święta przypadające w sobotę

Święta przypadające w sobotę(07/12/2018)

Rok 2019 nie będzie zbyt łaskawy dla pracowników, ale pracodawcy z pewnością będą zadowoleni. Mam tu na myśli przepis, nakazujący udzielenie pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

Najpierw przypomnę zasady udzielania takiego wolne, które często są przez pracowników źle pojmowane. Przez pracodawców zresztą też.

Otóż jeżeli pracownik ma soboty wolne, a w sobotę przypada święto, to owszem, należy mu za ten dzień udzielić dodatkowego dnia wolnego, w danym okresie rozliczeniowym. Ale nie musi to być jeden dzień dla wszystkich pracowników. Pracodawca decyduje, kiedy konkretny pracownik może skorzystać z dodatkowego dnia wolnego, czyli, „odebrać” sobie ten dzień.

Jeżeli natomiast pracodawca wyznacza jako wolny konkretny dzień, a część pracowników przebywa w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu lekarskim czy  urlopie macierzyńskim, to uznaje się, iż skorzystali oni z dodatkowego dnia wolnego od pracy, ponieważ w danym dniu pracy nie świadczyli. I nie ma tu obowiązku wyznaczania dla nich innego dnia.

Jednak w roku 2019 takich problemów mieć nie będziemy. Otóż żadne ze świąt nie wypada w sobotę, a to oznacza, że pracownikom nie należy się żaden dodatkowy dzień wolny od pracy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*