Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Inne polecenia pracodawcy – czy warto je uwzględnić w obowiązkach pracownika?

Inne polecenia pracodawcy – czy warto je uwzględnić w obowiązkach pracownika?(30/11/2018)

Jednym z istotnych dokumentów przy zawieraniu umowy o pracę jest wykaz obowiązków pracownika. Powinien on uwzględniać te czynności, które pracownik jest zobowiązany wykonywać w związku z podpisaną umową i za które dostaje wynagrodzenie.

Warto w takim wykazie zawrzeć także zapis: „inne polecenia pracodawcy”. A dlaczego?

Otóż zapis ten odnosi się do tych wszystkich obowiązków, które są związane z danym miejscem pracy, a które są na tyle błahe, że pisanie o nich nie miałoby sensu. Mogą to być także polecenia wykraczające poza kwalifikacje i faktyczne obowiązki danego pracownika, ale tych pracownik wykonywać wcale nie musi.

Pracodawcy natomiast często źle interpretują powyższy zapis, wydając pracownikom polecenia nie związane z ich charakterem pracy lub nie odpowiadające ich kwalifikacjom. A tymczasem zapis: „inne polecenia pracodawcy” powinien odnosić się jedynie do tych czynności, o których w wykazie zapomniano lub których nie było sensu tam uwzględniać. Przykładowo, możemy informatykowi zlecić posprzątanie biurka. A ten musi to polecenie wykonać. Jednak prośba o posprzątanie całej firmy będzie już naruszeniem z naszej strony, zaś odmowa wykonania tego polecenia przez podwładnego będzie w pełni uzasadniona. Chyba, że w danej firmie stanowisko informatyczne i administracyjne są ze sobą powiązane.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*