Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zawieszenie działalności a ubezpieczenie zdrowotne

Zawieszenie działalności a ubezpieczenie zdrowotne(23/11/2018)

Zawieszenie działalności zgłasza się na druku CEIDG-1 w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Następnie informacja taka rafia do ZUS, ale już bez angażowania przedsiębiorcy.

Po otrzymaniu kopii wpisu o zawieszeniu działalności, ZUS wyrejestrowuje podatnika ze wszystkich dotychczasowych ubezpieczeń, w tym również z ubezpieczenia zdrowotnego. Wcześniej należy jednak wyrejestrować wszystkich, zatrudnionych w danej firmie pracowników.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie składa comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych, nie opłaca składek na żadne z ubezpieczeń, w związku z czym również im nie podlega. To samo dotyczy członków rodziny przedsiębiorcy, których ten zgłosił wcześniej do ubezpieczenia – chodzi tu głównie o dzieci i współmałżonka.

Po dokonaniu wyrejestrowania, ZUS wysyła do przedsiębiorcy stosowną informację o tym, kogo i z jakim dniem wyrejestrowano. Jeżeli zdarzy się, że przedsiębiorca zapomnie o wyrejestrowaniu pracowników przed zgłoszeniem do CEiDG zawieszenia firmy, wówczas ZUS nie dokona wyrejestrowania ani przedsiębiorcy, ani członków jego rodziny. A to z kolei skutkuje dalszym istnieniem obowiązku składania deklaracji i opłacania składek. Za siebie, i za pracowników.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*