Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej – idą zmiany!

Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej – idą zmiany!(16/11/2018)

Aktualnie akta pracownicze muszą być przechowywane przez 50 lat. Nie ważne, czy dana osoba pracowała w firmie przez tydzień, miesiąc czy prze też pięć lat. Fakt ten, zwłaszcza w dobie cyfryzacji i dużej rotacji pracowników, przysparzał przedsiębiorcom, i nadal przysparza,

Od 2019 roku ma zacząć obowiązywać nowy Kodeks Pracy. A jedną z głównych zmian, jakie są już niemal pewne, jest skrócenie okresu przechowywania dokumentów pracowniczych do 10 lat. Po tym okresie, pracownik może odebrać swoje akta z firmy. Jeżeli tego nie zrobi, powinny one zostać zniszczone.

Nie oznacza to jednak, iż będzie można zniszczyć dokumentów osób, które zostały zwolnione 10 czy 20 lat temu! Otóż przepis ten będzie dotyczył nowych pracowników oraz – po spełnieniu dodatkowych warunków – osób zatrudnionych w latach 1999-2018. A warunki te to przesłanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednich deklaracji, czyli ZUS OSW i ZUS RIA. Dokumenty te zawierają informacje niezbędne do wyliczenia emerytury lub renty.

Istotny jest także fakt, iż nowych przepisów nie można stosować wybiórczo. Tak więc firma musi podjąć decyzję, czy chce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych i – jeżeli chce – przesłać do ZUS-u odpowiednie dokumenty. Ich niewysłanie będzie równoznaczne z 50-letnim okresem przechowywania akt.

Akta pozostałych pracowników nadal będą przechowywane przez 50 lat, licząc od dnia ustania stosunku pracy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*