Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dochód brutto pracownika – o co właściwie tu chodzi…

Dochód brutto pracownika – o co właściwie tu chodzi…(09/11/2018)

Przyjmując do pracy nową osobę, już na etapie rozmów kwalifikacyjnych poruszona jest najważniejsza kwestia, związana z umową o pracę – a mianowicie, kwestia wynagrodzenia. I chociaż w Kodeksie Pracy nie jest sprecyzowane, czy zawarte w nim pojęcie „wynagrodzenie” oznacza w

Należy pamiętać, iż nie jest to kwota, jaką pracownik będzie miał do dyspozycji. Kwota brutto obejmuje bowiem faktyczne wynagrodzenie pracownika w kwocie netto oraz wszelkie inne obciążenia, czyli, przykładowo, podatek dochodowy oraz składki ZUS.

Nie oznacza to jednak, iż dochód brutto jest „kosztem” zatrudnienia danej osoby. Do jego wysokości należy bowiem doliczyć te składki, które opłaca ze swojej kieszeni pracodawca, a tym samym nie są one uwzględnione w wynagrodzeniu brutto. Pojawia się tu więc trzecia kategoria, czyli całkowity koszt pracownika, co można zobrazować następującym przykładem:

Jeżeli ustalimy z pracownikiem, iż jego wynagrodzenie będzie wynosiło 3.000 zł, oznacza to, iż chodzi o kwotę 3.000 zł brutto. A zatem, faktyczny zarobek pracownika, wyrażony w kwocie netto, wyniesie 2.156,72 zł. Tyle pracownik będzie otrzymywał „do ręki”. Natomiast koszt zatrudnienia tego pracownika wynosił będzie 3.614,40 zł – tyle miesięcznie będzie na tą konkretną osobę wydawał pracodawca. Reasumując, w przypadku umowy o pracę koszt zatrudnienia osoby, która będzie otrzymywać przelew w kwocie 2.156,72 zł, wyniesie 3.614,40 zł, czyli prawie 1500 zł więcej.

W przypadku umów zlecenie, sytuacja będzie wyglądała podobnie, jednak w zależności od tego, jakie składki wiążą się z danym zleceniem. Najprościej jest w przypadku umów o dzieło, gdzie pojęcie całkowitego kosztu jest tym samym, co kwota brutto. Nie ma tu bowiem żadnych składek – ani potrącanych z wynagrodzenia pracownika (czyli z kwoty brutto), ani opłacanych przez pracodawcę. Jest natomiast podatek, a po jego odliczeniu, uzyskujemy z ustalonego wynagrodzenia kwotę netto.

Warto także przypomnieć, iż podatku nie liczy się z kwoty wynagrodzenia brutto. Jest bowiem takie coś, jak koszt uzyskania przychodu i dopiero po jego odjęciu od kwoty wynagrodzenia brutto, obliczamy kwotę podatku, którą potem odejmujemy od wynagrodzenia brutto (w przypadku dzieła). Trochę to skomplikowane, ale da się zrozumieć J.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 4,00)
Tagi: , , , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*