Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Pracownik nie przyniósł zwolnienia. Gdzie należy go szukać?

Pracownik nie przyniósł zwolnienia. Gdzie należy go szukać?(26/10/2018)

O zwolnieniach elektronicznych słychać już od dawna. I mimo, iż od 1 grudnia bieżącego roku mają być one już obowiązkowe, to nadal nie każda przychodnia wystawia e-zwolnienia, z przyczyn czysto technicznych. Wymaga to bowiem wdrożenia specjalnych procedur, zakupu sprzętu komputerowego

E-zwolnienia znajdują się na profilu pracodawcy, a tego z kolei należy szukać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profile zakładane był obowiązkowo już jakiś czas temu, albo przez właścicieli firm, albo przez osoby zajmujące się kadrami. W tym drugim przypadku profil jest profilem prywatnym pracownika i firma nie powinna mieć do niego wglądu – są tam bowiem zawarte wszystkie jego prywatne sprawy związane z ZUS-em.

W momencie wystawienia przez lekarza zwolnienia, automatycznie trafia ono do ZUS-u i na wspomnianą platformę. Na email, podany przy zakładaniu profilu, wysłana zostaje informacja o pojawieniu się nowego zaświadczenia. W treści wiadomości jest także napisane, kogo dotyczy zwolnienie, jaki termin obejmuje, seria i numer zwolnienia oraz NIP płatnika składek.

Po zalogowaniu się na profil można pobrać i wydrukować zwolnienie. Tak więc nie ma możliwości, by pracownik, często celowo, nie przekazał zwolnienia pracodawcy. Od 1 grudnia będzie to za niego robił lekarz, jednym kliknięciem przekazując zaświadczenie tam, skąd pracodawca będzie je pobierał.

Z drugiej strony jest też wiele pozytywów – odpadnie problem przekazania zwolnienia pracodawcy w wyznaczonych terminie, zwłaszcza w przypadku długotrwałej choroby pracownika. Nie będzie konieczne przesyłanie go pocztą ani dowożenie do zakładu pracy przez krewnych czy znajomych.

Co istotne, od 1 grudnia, wychodząc od lekarza, pracownik nie dostanie zwolnienia. Ani żadnego innego zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Stosowna informacja, jak już wspominałam, trafi natomiast bezpośrednio do ZUS-u i do pracodawcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*