Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Wydatki na organizację imprezy firmowej a prawo do odliczenia vat-u

Wydatki na organizację imprezy firmowej a prawo do odliczenia vat-u(19/10/2018)

Organizując imprezę firmową, czy to dla kontrahentów, czy pracowników, należy odpowiednio wcześniej zastanowić się nad związanymi z tym dokumentami. A ten właśnie temat jest niestety często pomijany na etapie planowania, co skutkuje niekorzystnym rozliczeniem podatkowym. Często okazuje się bowiem, iż

Otóż podatek vat można odliczyć od wydatków, których poniesienie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej i uzyskaniem przychodów. Jeżeli zatem organizujemy spotkanie firmowe, mające na celu integrację pracowników, czy służące omówieniu aktualnej sytuacji w firmie i przedstawieniu planów na kolejne okresy, to bez wątpienia jest to związane z osiągnieciem przychodu. Również spotkanie dla kontrahentów, w czasie którego prezentujemy nasze usługi czy produkty, ma związek z prowadzoną działalnością. Niemniej jednak, jeżeli wśród faktur związanych z organizacją tego typu imprez, pojawią się faktury za usługi gastronomiczne, alkohol czy też usługi noclegowe, to od nich podatku vat odliczyć nie będzie można.

Wyjątek stanowią jedynie sytuacje, kiedy usługi gastronomiczne lub noclegowe stanowią część tzw. usługi kompleksowej, jaką jest organizacja spotkania. W takiej sytuacji otrzymujemy jedną fakturę, od jednej firmy, a vat od uwzględnionych w niej kosztów można bez problemu uwzględnić w rozliczeniu firmy.

Warto tez wspomnieć, iż zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia vat-u od usług gastronomicznych. Wystarczy więc zamienić je na usługę cateringową, która już takie prawo daje. Stąd zapewne wzrost popularności cateringu w ostatnim czasie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*