Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Przydatna rola pełnomocnika

Przydatna rola pełnomocnika(28/09/2018)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele spraw muszą załatwiać osobiście, co niejednokrotnie jest dużym utrudnieniem i zwyczajną stratą czasu. Warto zatem zastanowić się nad powołaniem pełnomocnika. Może nim być każda osoba fizyczna, a wiec zarówno członek rodziny, pracownik jak i sąsiad.

To tyle, jeżeli chodzi o podatki. Co jeszcze warto powierzyć pełnomocnikowi? Np. odbieranie korespondencji, do czego służy pełnomocnictwo pocztowe. Jeżeli chcemy, by dana osoba mogła w naszym imieniu zawierać umowy z kontrahentami i decydować o tzw. sprawach zwykłego zarządu, wówczas należy udzielić jej ogólnego pełnomocnictwa w działalności gospodarczej. Możemy takie pełnomocnictwo zawęzić również do konkretnej firmy czy też konkretnej sprawy (pełnomocnictwo szczegółowe). Czynności zwykłego zarządu nie są jednak nigdzie zdefiniowane, wiec nie da się tu jednoznacznie wskazać, co taką czynnością jest, a co nie. Przyjmuje się jednak, iż pełnomocnik nie może udzielić kolejnego pełnomocnictwa, zaciągać zobowiązań niezwiązanych z bieżącą działalnością gospodarczą, przelewać nieustalonych wcześniej kwot bez wyraźnej potrzeby itd. A zatem pełnomocnictwo ogólne obejmuje te czynności, które są niezbędne do prowadzenia działalności w jej normalnym zakresie.

Po ustaleniu pełnomocnictwa, warto je zgłosić do CEiDG. Dzięki temu, w przypadku składania deklaracji, nie będzie konieczne każdorazowe opłacanie dokumentu pełnomocnictwa w urzędzie (17 zł).

Co istotne, pełnomocnictwo może zostać w każdej chwili odwołane. Zrezygnować może także sam pełnomocnik. Jeżeli tak się stanie, należy fakt odwołania pełnomocnictwa zgłosić do CEiDG lub złożyć specjalny druk w urzędzie skarbowym (w przypadku pełnomocnictw podatkowych). Warto także poinformować o tym fakcie kontrahentów – na wypadek, gdyby  były pełnomocnik chciał nam zaszkodzić.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*