Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dzień wolny za święto a choroba pracownika

Dzień wolny za święto a choroba pracownika(21/09/2018)

Jeżeli w danym roku kalendarzowym święto przypada w sobotę, a w firmie obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy (czyli sobota i niedziela są dniami wolnymi), wówczas za taki dzień należy udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Dzień ten pracodawca może narzucić, może go też ustalić w porozumieniu z pozostałymi pracownikami. Co ciekawe, nie musi mieć on  wcale postaci jednego wolnego dnia. Chodzi tu bowiem o 8 godzin. A zatem, pracodawca może równie dobrze skrócić wybrane dni o godzinę czy dwie.

Jeżeli natomiast w czasie, w którym ustalony został odbiór dnia wolnego, pracodawca przebywa na zwolnieniu lekarskim, uznaje się, iż skorzystał on z tego dnia i go odebrał. Nie ma tu potrzeby wyznaczania dla tego pracownika innego terminu odbioru dnia za święto przypadające w sobotę.

Podobnie wygląda sytuacja w kwestii urlopu. Tu także nie ma potrzeby ustalania dodatkowego dnia dla osób przebywających na urlopach. Jeżeli jednak zakończą oni urlop tak, by z wyznaczonego dnia skorzystać (np. pracodawca ustalił jako dzień wolny piątek, a pracownik zaplanował urlop do czwartku), wówczas oczywiście z niego korzystają.

Podsumowując, nie zawsze każdy pracownik będzie miał jeden dzień wolny więcej. Chociaż w teorii tak to właśnie wygląda. W praktyce natomiast wszystko zależy od tego, czy w wyznaczonym jako wolny czasie pracownik świadczy pracę, czy też przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Wówczas bowiem uznaje się, iż odebrał wolny dzień razem z pozostałymi pracownikami.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*