Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Uncategorized » Kolejne zmiany w rozliczeniu samochodów

Kolejne zmiany w rozliczeniu samochodów(14/09/2018)

Otóż urzędnicy rzucają właścicielom firm kolejne kłody pod nogi. Tym razem zamierzają – po raz kolejny – zaostrzyć przepisy związane z rozliczaniem samochodów.

Obecnie każdy przedsiębiorca musi zadeklarować, czy dany samochód będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie w celach służbowych, czy też w celach prywatnych. W pierwszym przypadku należy poinformować o tym fakcie urząd skarbowy i prowadzić ścisłą ewidencję przebiegu pojazdu. Dzięki temu w rozliczeniu firmy możemy uwzględnić cały vat, pochodzący z kosztów używania samochodu.

Jeżeli chodzi o koszt netto – tutaj żadnych ograniczeń nie ma. Ale mają być. I mają wyglądać podobnie, jak obecnie uregulowania w kwestii vat. A zatem, żeby dany wydatek w całości uznać za koszt prowadzonej działalności, trzeba będzie prowadzić szczegółową ewidencję pojazdu. W razie jej braku, w koszty będzie można zaliczyć tylko 75% poniesionych wydatków. Początkowo limit ten miał wynosić 50%. Znaczenie ma także fakt, czy samochód wykorzystywany jest w celach prywatnych, czy służbowych.

Pojawi się także ograniczenie dotyczące samochodów leasingowanych. Obecnie w koszty zaliczamy wszystkie wydatki związane z zawarta umową leasingu, przy czym często są to naprawdę duże kwoty. Po zmianach ma się pojawić limit dotyczący wydatków poniesionych na leasing operacyjny, ubezpieczenie i amortyzację. Będzie on wynosił 150 tysięcy zł, a wydatki będą w całości stanowiły koszty firmowe przy założeniu, że samochód użytkowany jest tylko i wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością. Jeżeli natomiast będzie on wykorzystywany także prywatnie, wówczas w koszty będzie można zaliczyć tylko 75% wydatków.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*