Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Księgowość a umowa o dzieło

Księgowość a umowa o dzieło(07/09/2018)

Coraz częściej firmy, zamiast biura księgowego, decydują się na emerytowaną księgową bądź księgowego. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka korzyści.

Po pierwsze jest to zazwyczaj tańsza opcja, a po drugie taka osoba ma mniej firm pod opieką i może więcej czasu poświecić zleceniodawcy.  Jeżeli jednak już zdecydujemy się na zatrudnienie takiej osoby, należy pamiętać, iż nie możemy z nią podpisać umowy o dzieło. Nawet, jeżeli w tytule umowy znajdzie się zapis typu: sporządzenie bilansu, zaksięgowanie faktur za I kwartał czy sporządzenie dokumentacji pracowniczej. Mimo, iż wymienione tytuły odnoszą się do czegoś, co zostało ukończone i co istnieje fizycznie, to nie jest to jednak dzieło w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Niektórzy jednak sądzą inaczej. Ich zdaniem sporządzenie bilansu może być przedmiotem umowy o dzieło. Bo przecież mamy tu konkretny efekt, jakim jest sam bilans. Dlaczego więc napisanie artykułu jest dziełem, a sporządzenie bilansu nie? Otóż dlatego, że bilans nie posiada indywidualnego charakteru – jest to swego rodzaju schemat, w jaki wpisuje się konkretne liczby. Jego tworzenie nie jest więc ani twórcze ani nie zależy od wyobraźni autora. Bilans podlega ścisłym regułom, które musi spełniać. Nie ma tu więc również miejsca na dowolność wykonania.

Idąc tym tokiem rozumowania, dziełem nie będą żadne z wymienionych wyżej tytułów. Praca księgowej, czy też księgowego, jest to praca polegająca na wykonywaniu powtarzalnych w czasie czynności, według ściśle określonych reguł. A taki rodzaj pracy określa się mianem świadczenia usług. Właściwą formą jest tu więc umowa zlecenie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*