Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zapłaciłem za zakupy firmowe kartą prywatną. Co dalej?

Zapłaciłem za zakupy firmowe kartą prywatną. Co dalej?(31/08/2018)

Nic szczególnego. Sposób zapłaty, a raczej rodzaj konta, jakie zostało do jej realizacji użyte, nie ma istotnego znaczenia z punktu widzenia kosztów podatkowych. Ważne jest jedynie to, by faktura była prawidłowo wystawiona.

Jeżeli zatem komuś zdarzy się zapłacić środkami prywatnymi za fakturę firmową, wówczas fakturę należy opisać jako zapłaconą (zwłaszcza w przypadku przelewu, którego na próżno będzie szukać na rachunku firmowym) lub wydrukować z konta firmowego potwierdzenie przelewu, co rozwieje już wszelkie wątpliwości odnośnie zapłaty.

W przypadku prowadzenia książki przychodów i rozchodów, tyle wystarczy. Fakturę „wrzucamy” w koszty i sprawa załatwiona.

Jeżeli natomiast firma prowadzi pełne księgi czy też posiada kasę gotówkową, wówczas należność wynikającą z faktury należy uznać za zapłatę gotówkową. Te pieniądze trzeba bowiem oddać – sobie bądź pracownikowi. Nie wpływa to jednak na możliwość zaliczenia danego wydatku w koszty podatkowe – o ile oczywiście był to wydatek związany z uzyskaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu. Jest to bowiem warunek, jaki muszą spełniać wydatki obniżające podstawę opodatkowania.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*