Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Co oznacza symbol ZW na fakturze?

Co oznacza symbol ZW na fakturze?(17/08/2018)

Zdarza się, iż dostajemy faktury, w których kwota netto równa jest kwocie brutto. Czasem na takich fakturach znaleźć można dodatkowe oznaczenia, jak właśnie wspomniany w tytule skrót „ZW”. Co on oznacza? Tyle tylko, że podmiot wystawiający fakturę jest zwolniony z

Podmioty zwolnione z podatku vat są zobowiązane do wystawiania faktur, na których podatek ten jest nieuwzględniony. Nie ma jednak przepisów, które nakazują umieszczanie na fakturze dodatkowej adnotacji o zwolnieniu bądź stosowanie symbolu „ZW”. Jednak jego umieszczenie nie jest błędem, a czasami wiąże się po prostu z ograniczonymi możliwościami prostych programów do fakturowania, gdzie konieczne jest uzupełnienie wszystkich pól, łącznie z polem dotyczącym stawki podatku vat. Błędem natomiast byłoby wpisanie w to pole liczby 0. Taka stawka bowiem także istnieje, ale dotyczy zupełnie innej sytuacji.

 

Tak więc symbol „ZW” oznacza jedynie, iż podmiot wystawiający fakturę jest zwolniony z podatku VAT – przedmiotowo bądź podmiotowo. A kwota netto na takiej fakturze jest tożsama z kwotą brutto. Wartość podatku VAT jest równa zero, a stawki podatku – po prostu nie ma.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (2 głosów, średnia ocena: 4,50)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*