Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jak sprzedać samochód firmowy bez faktury?

Jak sprzedać samochód firmowy bez faktury?(10/08/2018)

Teoretycznie tak się nie da. Ale praktycznie – Polak zawsze znajdzie sposób. Więc  skupmy się na praktyce… Jeżeli samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to sprzedając go, powinniśmy wystawić fakturę i zaliczyć uzyskaną ze sprzedaży kwotę do przychodów firmy.

O ile wprowadzenie samochodu jest dla przedsiębiorcy czystą korzyścią – pozwala na zaliczanie do kosztów wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem samochodu w całości albo w części, o tyle jego sprzedaż poprzez firmę jest już sporym problemem. W koszty wrzuca się łatwo, trudniej płaci się podatek…. Co więc zrobić, by go nie płacić?

Otóż przepisy pozwalają na przekazanie samochodu na cele osobiste podatnika, co oznacza wycofanie go z ewidencji środków trwałych firmy. Bez żadnych kosztów i przychodów tym razem – wystarczy tylko oświadczenie przedsiębiorcy. Istotne jest jedynie to, iż samochodu przekazanego na cele osobiste nie można sprzedać w ciągu 6 miesięcy od daty przekazania. I choć datę tą ustala podatnik, to jednak nie jest ona zupełnie dowolna. Jeżeli np. nadal korzystaliśmy z samochodu i księgowaliśmy paliwo, nie możemy wycofać go z ewidencji ze wsteczną datą – gdy to zrobimy, będziemy musieli wyksięgować koszty związane z użytkowaniem samochodu po dacie przekazania go na cele osobiste i zrobić korekty podatku dochodowego i vat…. A to już proste nie jest.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*