Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Barter a faktury

Barter a faktury(03/08/2018)

Umowy barterowe w działalności gospodarczej są bardzo często spotykane. Żadne przepisy nie określają, jakie elementy taka umowa powinna zawierać i czy w ogóle konieczna jest forma pisemna. Niemniej jednak, aby strony miały większą pewność co do zawartej transakcji, przyjęło się

Co do przedmiotu barteru – mogą to być dwa towary, dwie usługi lub towar i usługa. Chodzi jedynie o to, by wartość przedmiotów barteru była do siebie zbliżona i nie odbiegała od wartości rynkowej. Jeżeli zaniżymy wartość, urząd może ją zakwestionować. Poza tym istotą barteru jest brak obrotu gotówkowego, a przychód firmy jest jednocześnie jej kosztem. To znaczy, że w danym miesiącu firma ma taką samą wartość przychodu, jak i kosztu. Tak więc zaniżanie wartości nie jest tu ani wskazane, ani uzasadnione.

 

Istotne jest jednak, aby faktury zostały wystawione w tym samym miesiącu. Wtedy faktycznie przychód kompensujemy kosztem i w podatku dochodowym wychodzimy „na zero”. Co do podatku VAT natomiast, podstawą do jego obliczenia jest wartość towaru określona w umowie. A rozliczenie umowy barterowej następuję w ten sam sposób, jak rozliczenie każdej innej transakcji, czyli na podstawie faktur dokumentujących sprzedaż. Faktury w tym przypadku wystawiają obie strony umowy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*