Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Urlop proporcjonalny – czyli jaki?

Urlop proporcjonalny – czyli jaki?(27/07/2018)

Zacznijmy od tego, iż każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten nabywa się już pierwszego dnia danego roku kalendarzowego i można go – za zgodą pracodawcy oczywiście – wykorzystać w całości w styczniu.

Jeżeli jednak dany pracownik został zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego, wówczas należy wyliczyć mu urlop proporcjonalny. Jest to wymiar urlopu zależny od tego, ile miesięcy zatrudniona osoba przepracuje w danej firmie. Bądź przepracowała (w przypadku odejścia z firmy).

Urlop proporcjonalny wylicza się dzieląc należną pracownikowi ilość dni urlopowych przez 12 i mnożąc przez ilość miesięcy przepracowanych w danej firmie. Otrzymaną wartość należy zawsze zaokrąglić na korzyść pracownika, czyli w górę. Przy wymiarze 26 dni i trzymiesięcznym okresie zatrudnienia, otrzymujemy więc 7 dni urlopowych.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik przechodzi z firmy do firmy w trakcie danego miesiąca. Wówczas może się zdarzyć, iż za miesiąc, w którym zmienia on pracę, urlop naliczył mu już poprzedni pracodawca (w formie ekwiwalentu bądź udzielonych dni urlopowych). W takiej sytuacji przy wyliczaniu urlopu proporcjonalnego z racji zatrudnienia na pozostałą część roku nie będziemy już stosować zaokrągleń, ponieważ suma dni urlopowych u byłego i nowego pracodawcy nie może przekroczyć należnego danemu pracownikowi wymiaru. Nie może się więc zdarzyć, iż urlop za dany miesiąc zostanie policzony podwójnie – u byłego i u nowego pracodawcy.

Informację o tym, ile dni urlopowych naliczył pracownikowi poprzedni pracodawca, znaleźć można w świadectwie pracy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*