Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Ubezpieczenia na życie właściciela firmy jest kosztem podatkowym?

Ubezpieczenia na życie właściciela firmy jest kosztem podatkowym?(20/07/2018)

Ubezpieczenia na życie właściciela firmy nie są kosztem podatkowym. Chociaż często spotyka się interpretacje, iż polisy takie zawierane są właśnie w celu zabezpieczenia źródła przychodu.

Pracodawca ubezpiecza się, chcąc, w razie wypadku, zabezpieczyć istnienie i dalsze funkcjonowanie własnej firmy. Tak przynajmniej planuje w trakcie zawierania polisy.
Jednak zdaniem urzędów planowanie nie wystarcza. Nie ma bowiem żadnej pewności co do tego, w jaki sposób środki z polisy zostaną rozdysponowane i czy będzie to rehabilitacja, sanatorium czy właśnie datek na rzecz firmy. Z tego też względu skarbówka niezmiennie stoi na stanowisku, iż składki na polis ubezpieczeniową właściciela firmy nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych, obniżających podstawę do opodatkowania. Mimo, iż często są one faktycznie poniesione w związku z wykonywana działalnością.
Do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy, dla przypomnienia, koszty związane z osiągnięciem przychodów lub zabezpieczeniem (bądź zachowaniem) źródła przychodu. Oczywiście chodzi o wydatki mające uzasadnienie racjonalne i gospodarcze. Co istotne, nie mogą one znajdować się w art. 23 ustawy o PIT (wymienione są tam bowiem wydatki, które mimo poniesienia i uzasadnienia nie mogą stanowić kosztów podatkowych).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*