Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Split payment jednak obowiązkowy?

Split payment jednak obowiązkowy?(13/07/2018)

Tak. Ale nie dla wszystkich. Rząd wystosował do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na uchylenie dla Polski obowiązywania przepisów dotyczących jednolitych płatności Vat.

I nie chodzi bynajmniej o to, by wydłużyć okres przejściowy, czy też opóźnić wprowadzenie podzielonej płatności w polskiej gospodarce.
Wręcz przeciwnie. Rząd planuje wprowadzenie split paymentu obligatoryjnie, czyli obowiązkowo w tych sytuacjach, gdzie obecnie występuje mechanizm odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialność solidarna (chodzi tu o sprzedaż tzw. towarów wrażliwych, do których zaliczamy m. in. paliwa). Czemu to ma służyć? Temu co zawsze – uszczelnieniu systemu podatkowego w Polsce oraz zmniejszeniu istniejącej obecnie luki podatkowej.
Zgoda Komisji Europejskiej pozwolić ma na obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jeszcze w tym roku, a będzie ona podjęta po sprawdzeniu, jak działa i sprawdza się w polskiej gospodarce fakultatywny mechanizm split payment. Ten z kolei obowiązywać będzie od 1 lipca bieżącego roku.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*