Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Jaki adres powinien widnieć na fakturze?

Jaki adres powinien widnieć na fakturze?(29/06/2018)

Osoby fizyczne często prowadzą działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, i taki też adres widnieje w CEiDG. Wówczas na wystawianych przez firmę fakturach należy w miejscu adresu firmy wpisywać adres zamieszkania. Jeżeli jednak osoba fizyczna prowadzi firmę częściowo w mieszkaniu, a

Osoby fizyczne często prowadzą działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, i taki też adres widnieje w CEiDG. Wówczas na wystawianych przez firmę fakturach należy w miejscu adresu firmy wpisywać adres zamieszkania.
Jeżeli jednak osoba fizyczna prowadzi firmę częściowo w mieszkaniu, a częściowo w innej siedzibie, to znaczenie ma fakt, które miejsce zostało zgłoszone jako główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. I ten właśnie adres należy podawać na fakturach. Powinien być on zbieżny z adresem podanym w zgłoszeniu dla potrzeb identyfikacji podatkowej. Jeżeli natomiast adres głównego miejsca nie został podany we wspomnianym zgłoszeniu, wówczas podatnik będący osobą fizyczną powinien na fakturach zamieszczać adres będący jego miejscem zamieszkania. Poza tym kontrahenci, po sprawdzeniu w CEiDG, mogą mieć wątpliwości co do prawidłowości adresu wskazanego na fakturze. Co do zasady bowiem, osoby fizyczne posługują się adresem zamieszkania, ale – jak wiadomo – od każdej zasady są wyjątki.
Dużo prościej wygląda sytuacja, kiedy osoba fizyczna nie prowadzi w ogóle działalności w miejscu zamieszkania, a prowadzi ją w biurze i to adres tego bura podany jest zarówno w CEiDG jak i w zgłoszeniu identyfikacyjnym. W takiej sytuacji na fakturze również powinien znaleźć się adres biura. To jednak nie koniec możliwości.
Może być również taka sytuacja, że działalność prowadzona jest w kilku różnych biurach. Wtedy na fakturze wskazywać należy adres oznaczony jako główne miejsce prowadzenia działalności lub adres biura, które dokonało sprzedaży towaru lub usługi.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*