Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Elektroniczne zwolnienia – wreszcie są!

Elektroniczne zwolnienia – wreszcie są!(15/06/2018)

Do tej pory lekarze mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej, ale tego nie robili. Powodów było wiele – a najważniejszy z nich to brak odpowiednich systemów informatycznych w przychodniach. Zwłaszcza w małych miejscowościach. Od 1 lipca innej możliwości już

Do tej pory lekarze mogli wystawiać zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej, ale tego nie robili. Powodów było wiele – a najważniejszy z nich to brak odpowiednich systemów informatycznych w przychodniach. Zwłaszcza w małych miejscowościach.
Od 1 lipca innej możliwości już nie ma i zwolnienie, po podpisaniu przez lekarza w sposób elektroniczny, trafia bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A ten udostępnia zwolnienie (najpóźniej na drugi dzień po jego otrzymaniu) pracodawcy, umieszczając je na profilu PUE firmy. Jeżeli profil taki posiada również pracownik, on także dostaje zwolnienie.
Przekazane zaświadczenie nie posiada numeru statystycznego choroby. To jedyna ukryta dla przedsiębiorcy informacja.
Zaświadczenia lekarskie można przechowywać na swoim profilu, skąd nie można ich usunąć, bo się po prostu nie da, można je też wydrukować lub zapisać w postaci elektronicznej na dysku komputera. Okres przechowywania wydrukowanego zaświadczenia z profilu nie jest nigdzie określony, ale inne przepisy mówią o czasie przedawnienia się zwolnień, a ten wynosi 3 lata. Tyle zatem powinno być przechowywane zaświadczenie, które wydrukujemy z naszego profilu.
Pracownicy mogą jednakże prosić lekarza o wydrukowanie im zaświadczenia. Jest to możliwe, jednak dopiero po podpisaniu i wysłaniu zwolnienia do ZUS. Wydrukowane zaświadczenie powinno być – tak, jak do tej pory – ostemplowane i podpisane przez lekarza.
Korzyści wynikające ze stosowania e-zwolnień zdają się być oczywiste. Pracownicy nie muszą się martwić o dostarczenie zwolnienia do pracodawcy, a ci – o przekazanie go do ZUS. W przypadku wypłaty zasiłków, elektroniczny przekaz dokumentów powinien przyspieszyć wypłatę świadczeń. Ale czy tak będzie – czas pokaże.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*