Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim(08/06/2018)

Co istotne, urlop rodzicielski (bądź macierzyński) traktowany jest jak czas świadczenia pracy. A więc za okres przebywania na urlopie rodzicielskim pracownicy należy naliczyć urlop wypoczynkowy tak, jakby normalnie pracowała. Może się zdarzyć – i niestety zdarza się dosyć często –

Co istotne, urlop rodzicielski (bądź macierzyński) traktowany jest jak czas świadczenia pracy. A więc za okres przebywania na urlopie rodzicielskim pracownicy należy naliczyć urlop wypoczynkowy tak, jakby normalnie pracowała.
Może się zdarzyć – i niestety zdarza się dosyć często – że pracownica wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości tuż po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, przedłużając tym samym płatny pobyt w domu. To od niej tylko zależy, ile urlopu chce wykorzystać i czy chce zostawić sobie jakieś dni wolne do wykorzystania po powrocie do pracy.
Jeżeli pracownica ma umowę na czas nieokreślony, to już 1 stycznia nabywa prawdo do 26 dni urlopu (przy min. 10 latach pracy) lub 20 (przy krótszych okresie pracy). Wówczas nawet, jeżeli urlop rodzicielski kończy jej się na początku stycznia, może ona wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wykorzystanie należnego jej urlopu za rok poprzedni i bieżący, w całości. Pracodawca nie może się nie zgodzić. To pracownica podejmuje ryzyko, iż w razie zmiany pracodawcy w bieżącym roku kalendarzowym nie będzie miała już do wykorzystania żadnego dnia urlopu.
Jeżeli jednak umowa pracownicy kończy się w trakcie roku, w jakim wraca ona do pracy po urlopie rodzicielskim (umowy terminowe), wówczas może ona wnioskować jedynie o urlop proporcjonalny do czasu trwania wspomnianej umowy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*