Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Split payment już od 1 lipca!

Split payment już od 1 lipca!(01/06/2018)

Ale dobrowolnie. Otóż do 30 czerwca bieżącego roku banki i kasy oszczędnościowe mają obowiązek założyć konto VAT do każdego rachunku firmowego. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie firmy od 1 lipca będą miały obowiązek korzystania z tego konta. Obowiązku nie

Ale dobrowolnie. Otóż do 30 czerwca bieżącego roku banki i kasy oszczędnościowe mają obowiązek założyć konto VAT do każdego rachunku firmowego. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie firmy od 1 lipca będą miały obowiązek korzystania z tego konta. Obowiązku nie będzie, ale będzie możliwość. A wybór zależy nie od wystawcy faktury, czyli sprzedawcy, lecz od nabywcy. To on, dokonując przelewu poprzez system bankowy, decyduje, czy chce zapłacić za daną fakturę w sposób tradycyjny, czy też chce skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności.
Co istotne, przelew MPP może dotyczyć każdorazowo tylko jednej faktury. Jeżeli nabywca zdecyduje się na taką transakcję, wówczas kwota netto pojawia się na zwykłym rachunku firmowym (rozliczeniowym), a kwota vat wpływa na nowo otwarte konto VAT. Z konta tego można płacić tylko podatek VAT – na konto urzędu skarbowego lub na rzecz kontrahentów. Możliwe są też przelewy z tytuły korekty faktury, która pociąga za sobą korektę podatku vat.
Niestety może się zdarzyć, iż nawet, jeżeli nie chcemy stosować nowego „udogodnienia”, to zastosuje go kilku naszych nabywców. Wtedy część środków, czyli vat, zostaje zaksięgowany i tym samym „zamrożony” na koncie vat. A to będzie oczywiście zachęcało nas do stosowania nowego narzędzia, inaczej bowiem pomniejszalibyśmy otrzymywane kwoty netto o podatek vat, jaki mamy zapłacić na rzecz naszych sprzedawców.
Kolejną zachęta, już czysto urzędową, jest zagwarantowanie korzyści w przypadku zapłaty podatku z konta vat na rzecz urzędu skarbowego. Jednak korzyści te, mimo obietnic, wcale nie są zachęcające i dotyczą tylko wcześniejszej zapłaty podatku vat. Jeżeli, przykładowo, zapłacimy podatek vat w wysokości 10.000 zł na 10 dni przed terminem, z konta vat, zaoszczędzimy ok. 4 zł….. no cóż, bez tych czterech złoty chyba każda firma równie dobrze sobie poradzi.
Poza tym podatek płacony do urzędu skarbowego jest zwykle niższy (z uwagi na faktury kosztowe), niż podatek od wystawionych faktur (sprzedanych towarów czy usług). Co zatem stanie się z pieniędzmi, które będą na koncie VAT gromadzone? Otóż będzie można ubiegać się o ich zwrot, a urząd będzie miał 60 dni na wydanie stosownej decyzji. Może odmówić przelania środków na rachunek firmowy jedynie w przypadku istniejących zaległości w podatku vat.
Mechanizm split payment dotyczyć będzie tylko i wyłącznie płatności za pośrednictwem przelewów. Płatności dokonywane za pośrednictwem karty czy gotówki nadal będą w całości wpływały na konto rozliczeniowe sprzedawcy. Chociaż tyle…

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*