Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy prace remontowe, prowadzone przez firmę podatnika w jego mieszkaniu, podlegają opodatkowaniu?

Czy prace remontowe, prowadzone przez firmę podatnika w jego mieszkaniu, podlegają opodatkowaniu?(25/05/2018)

Otóż taka sytuacja występuje bardzo często, ale nie często się o niej mówi. Oczywistym wydaje się fakt, iż w przypadku, gdy dana osoba prowadzi firmę montażowa czy remontową, to jeżeli prywatnie zachodzi potrzeba wykonania danego rodzaju usługi, robi to właśnie

Otóż taka sytuacja występuje bardzo często, ale nie często się o niej mówi. Oczywistym wydaje się fakt, iż w przypadku, gdy dana osoba prowadzi firmę montażowa czy remontową, to jeżeli prywatnie zachodzi potrzeba wykonania danego rodzaju usługi, robi to właśnie firma podatnika. Ale co dalej? Czy jest to przychód? I co z podatkiem?
Otóż w przepisach jest wyraźnie wskazane, iż świadczenie usług ma miejsce w sytuacji, gdy występują dwa podmioty – wykonawca i odbiorca usługi. Nigdzie nie jest natomiast wspomniane, że wykonawcą i odbiorcą może być jedna i ta sama osoba. Tak więc w przypadku świadczenia usług na cele prywatne w prowadzonej przez podatnika działalności nie występują przychody podatkowe. Nie ma tu odbiorcy, nie będzie faktury ani płatności. Również umowa w tej sytuacji nie powinna mieć miejsca, gdyż była by to umowa podatnika z podatnikiem.
Opisana wyżej sytuacja dotyczy zatem nieodpłatnego świadczenia usług na cele prywatne podatnika, i jako tak sklasyfikowana, nie podlega opodatkowaniu i nie stanowi przychodu. Udokumentować ją można natomiast faktura wewnętrzną – po to chociażby, by uzasadnić zużycie towarów lub nieobecność pracowników w firmie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*