Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo do odliczenia 50% vat od paliwa w praktyce

Prawo do odliczenia 50% vat od paliwa w praktyce(18/05/2018)

Jeżeli nie zgłaszaliśmy do urzędu skarbowego faktu, iż dany samochód będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie prowadzimy wymaganej przez urząd ewidencji pojazdu, wówczas mamy prawo do odliczenia połowy vat-u od zakupu paliwa czy też części eksploatacyjnych. Dotyczy

Jeżeli nie zgłaszaliśmy do urzędu skarbowego faktu, iż dany samochód będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie prowadzimy wymaganej przez urząd ewidencji pojazdu, wówczas mamy prawo do odliczenia połowy vat-u od zakupu paliwa czy też części eksploatacyjnych. Dotyczy to oczywiście samochodów osobowych.
Ale czy przepis ten oznacza, iż reszta podatku vat po prostu przepada? Absolutnie nie. 50% podatku możemy odliczyć od podatku należnego, a pozostałą część vat-u „wrzucamy” w koszty podatkowe, powiększając wartość kosztów netto o niepodlegającą odliczeniu część podatku vat.
Co istotne, do wydatków eksploatacyjnych zaliczamy nie tylko faktury dokumentujące zakup części samochodowych. Mogą to być także wydatki związane z zakupem specjalnych płynów samochodowych, koszty myjni czy badania technicznego. W każdym z tych przypadków postępujemy tak samo – odliczamy 50% podatku vat, a resztę doliczamy do kosztu netto, co powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*