Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kolejne zmiany w prawie pracy

Kolejne zmiany w prawie pracy(04/05/2018)

Komisja kodyfikacyjna w połowie marca przyjęła projekt Kodeksu Pracy. Nowa ustawa zawiera szereg zmian, jednakże póki co nie wiadomo, które z nich zostaną ostatecznie wprowadzone. Proponowane zmiany to np. zrównanie urlopu dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Urlop

Komisja kodyfikacyjna w połowie marca przyjęła projekt Kodeksu Pracy. Nowa ustawa zawiera szereg zmian, jednakże póki co nie wiadomo, które z nich zostaną ostatecznie wprowadzone.
Proponowane zmiany to np. zrównanie urlopu dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Urlop ten miałby być wykorzystywany w roku, za który przysługuje, a w wyjątkowych tylko okolicznościach do końca pierwszego kwartału roku następnego. Autorzy projektu proponują też wydłużenie okresu próbnego (umowa o pracę na okres próbny) do 180 dni, wprowadzenie nowej formy pracy, pozwalającej pracownikom etatowym na kilkudniową pracę zdalną (odmiana telepracy), a także wprowadzenie umowy na pracę dorywczą, która nie będzie mogła być zawarta na okres dłuższy, niż 30 dni kalendarzowych. Zmiany zakładają także wprowadzenie pracy nieetatowej, z myślą o studentach i seniorach. Przy tej formie zatrudnienia czas pracy nie mógłby przekroczyć 20 godzin tygodniowo.
Będą też jednak zmiany niekorzystne dla pracowników. Proponowany projekt zakłada bowiem, iż urlop na żądanie, który obecnie wynosi 4 dni w ciągu roku kalendarzowego, miałby być urlopem bezpłatnym. Wydaje się zatem, iż będzie to dodatkowy urlop, poza wspomnianymi 26 dniami, które są przecież urlopem płatnym.
Aktualnie urlop na żądanie jest płatny i jego wykorzystanie obniża pulę „zwykłych” dni urlopowych danego pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*