Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zwolnienie pracownicy w ciąży

Zwolnienie pracownicy w ciąży(26/04/2018)

Zdarza się, iż zwalniając pracownicę pracodawca nie posiada informacji, z których wynikało by, iż jest ona w ciąży. Jeżeli tak się stanie, to w momencie, kiedy pracownica doniesie zaświadczenie o ciąży, pracodawca powinien przywrócić ją do pracy. Otóż kobiety w

Zdarza się, iż zwalniając pracownicę pracodawca nie posiada informacji, z których wynikało by, iż jest ona w ciąży. Jeżeli tak się stanie, to w momencie, kiedy pracownica doniesie zaświadczenie o ciąży, pracodawca powinien przywrócić ją do pracy.
Otóż kobiety w ciąży mają specjalne uprzywilejowania w prawie pracy. Jednym z nich jest przepis, na mocy którego pracodawca nie może zwolnić pracownicy w ciąży aż do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego. Tak więc nawet, jeżeli umowa zawarta była na czas określony (bądź okres próbny przekraczający czas jednego miesiąca), który upłynie po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży, wówczas umowa ta automatycznie przedłuża się do czasu porodu.
Również w przypadku wręczenia wypowiedzenia przed okresem ciąży, ale w sytuacji, gdy wypowiedzenie to upłynie już w trakcie ciąży, pracodawca powinien cofnąć i przywrócić pracownicę do pracy.
Co ważne, przy okresie próbnym istotny jest czas trwania umowy. Jeżeli bowiem pracownica jest zatrudniona na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc, wówczas nie jest ona z mocy prawa chroniona przed wypowiedzeniem umowy. Nie ma tu też obowiązku przedłużenia umowy po upływie czasu, na jaki została zawarta.
Ale czy naprawdę nie można zwolnic kobiety w ciąży? Teoretycznie tak. Jednak jest jeszcze tzw. drugie dno, o którym na ogół się nie wspomina. Otóż kobietę w ciąży można zwolnić bez wypowiedzenia, z winy pracownicy, jeżeli wystąpią pozwalające na to przesłanki. Należą do nich: ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, popełnienie przestępstwa, utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku, z winy pracownicy oczywiście. Fakt, iż przesłanki te nie są zbyt częste, jednak z naruszeniami obowiązków pracowniczych spotkał się chyba każdy z nas. A pytanie, czy były to ciężkie naruszenia, to już zupełnie inna kwestia.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*