Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nadpłata podatku – co się z nią dzieje?

Nadpłata podatku – co się z nią dzieje?(19/04/2018)

Roczne rozliczenie podatkowe firmy może zakończyć się niedopłatą lub nadpłatą w podatku. Niedopłatę należy oczywiście jak najszybciej uregulować. Co natomiast dzieje się w sytuacji, kiedy w wyniku rozliczenia rocznego firma posiada w urzędzie skarbowym nadpłatę? Otóż w pierwszej kolejności nadpłata

Roczne rozliczenie podatkowe firmy może zakończyć się niedopłatą lub nadpłatą w podatku. Niedopłatę należy oczywiście jak najszybciej uregulować. Co natomiast dzieje się w sytuacji, kiedy w wyniku rozliczenia rocznego firma posiada w urzędzie skarbowym nadpłatę?
Otóż w pierwszej kolejności nadpłata wykazana w rocznym zeznaniu podatkowym zaliczana jest na poczet zaległości podatkowych lub zobowiązań bieżących. Jeżeli takowe nie występują, wówczas urząd skarbowy zwraca podatnikowi wykazaną w deklaracji kwotę nadpłaty. Skarbówka ma na to 3 miesiące, licząc od dnia złożenia deklaracji.
Możliwe jest także zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań z tytuły podatku dochodowego (PIT) lub podatku od towarów i usług (VAT). W tym celu należy, najlepiej wraz z zeznaniem, wysłać do urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. Nie ma tu żadnego ogólnego wzoru, jakim należy się posługiwać, jednak urzędy często na swoich stronach internetowych publikują wnioski, z których podatnik może skorzystać.
Co taki wniosek powinien zawierać? Otóż istotne jest, by we wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych zostały zawarte następujące informacje: nazwa firmy lub imię i nazwisko podatnika, adres siedziby lub adres zamieszkania, NIP lub PESEL, określenie jaka kwota i na jaki podatek powinna zostać zaliczona, podpis podatnika lub osoby upoważnionej oraz określenie naczelnika urzędu skarbowego, do którego wniosek jest kierowany.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*