Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Amortyzować, czy nie amortyzować?

Amortyzować, czy nie amortyzować?(12/04/2018)

Obecnie środki trwałe oraz wartości materialne i prawne, których wartość początkowa przekracza 10.000 zł a przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż jeden rok, podlegają obowiązkowi amortyzacji. Analogicznie, obowiązkowi temu nie podlegają te środki (lub prawa) których wartość jest równa lub

Obecnie środki trwałe oraz wartości materialne i prawne, których wartość początkowa przekracza 10.000 zł a przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż jeden rok, podlegają obowiązkowi amortyzacji.
Analogicznie, obowiązkowi temu nie podlegają te środki (lub prawa) których wartość jest równa lub niższa niż 10.000 i których przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok. Mogę one być jednorazowo zaliczone w koszty w miesiącu oddania do użytkowania.
Ale to nie wszystko. Zdarza się bowiem, iż przedsiębiorca kupuje maszynę droższą niż 10.000, ale planuje ją wykorzystywać w swej firmie jedynie przez rok. Wówczas wartość takiej maszyny także nie podlega odpisom amortyzacyjnym, lecz jest zaliczana w koszty uzyskania przychodów jednorazowo. Natomiast gdyby się okazało, iż ta sama maszyna jest wykorzystywana dłużej niż rok, wówczas należy rozpocząć amortyzację, zaliczyć maszynę do środków trwałych i zapłacić skarbówce odsetki. Wiec na wszelki chyba – lepiej jednak amortyzować…
Możliwa jest także odwrotna sytuacja – czyli zakup maszyny o wartości mniejszej niż 10.000 z zamiarem wykorzystywania jej przez minimum dwa lata. Wówczas maszyna taka stanowić będzie majątek trwały, który podlega amortyzacji i nie może być zaliczony w koszty jednorazowo. Mimo, iż jego wartość nie przekroczyła 10.000 zł.
Tak więc granicą decydującą o zaliczeniu zakupu do środków trwałych jest nie tylko cena nabycia, lecz także przewidywany okres użytkowania. Amortyzujemy wszystko, co przekracza 10.000 zł i będzie wykorzystywane dłużej niż rok. Jeżeli natomiast któryś z tych warunków jest niespełniony, wówczas należy dokładnie przeanalizować sytuację i podjąć właściwą decyzję. Nie zawsze wyznacznikiem jest bowiem wartość środka, choć niestety w praktyce tak właśnie bywa najczęściej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*