Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Ulgi dla nowych firm – wreszcie jakiś konkret!

Ulgi dla nowych firm – wreszcie jakiś konkret!(05/04/2018)

Do tej pory każdy, kto założył własną działalność, mógł przez pierwsze dwa lata korzystać z tzw. preferencyjnych składek ZUS. Inaczej mówiąc, przez okres 24 miesięcy płacił on niższy ZUS, a po upływie tego czasu składki wzrastały do poziomu standardowego. Teraz

Do tej pory każdy, kto założył własną działalność, mógł przez pierwsze dwa lata korzystać z tzw. preferencyjnych składek ZUS. Inaczej mówiąc, przez okres 24 miesięcy płacił on niższy ZUS, a po upływie tego czasu składki wzrastały do poziomu standardowego. Teraz ma się to zmienić. Nowe przepisy zakładają bowiem, iż nowi przedsiębiorcy będą całkowicie zwolnieni ze składek ZUS przez okres 6 miesięcy. Oczywiście, pod pewnymi warunkami, a dokładniej – dwoma. Po pierwsze, muszą oni założyć firmę po raz pierwszy lub po upływie 60 miesięcy od daty zakończenia poprzedniej działalności. Po drugie, przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności nie mogą świadczyć dla swojego byłego pracodawcy tych samych usług, które były przedmiotem wcześniejszej umowy o pracę.
Ale to nie wszystko. Po półrocznym okresie prowadzenia działalności, kiedy skończy się ulga, można skorzystać ze składek preferencyjnych – okres niższego ZUS-u nie ulegnie zmianie i nadal wynosić będzie 24 miesiące. Więc te pół roku bez składek jest ewidentnym dodatkiem do obecnie obowiązujących przepisów.
Co istotne, zmiany te nie będą dotyczyły firm, które zostaną założone przed wejściem w życie nowych przepisów. Jeżeli zatem ktoś planuje otwarcie działalności w tym roku, warto na bieżąco śledzić zmiany w prawie pracy no i trochę poczekać.
Dla przypomnienia, pełna kwota składek ZUS wynosi obecnie 1228,70 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym lub 1163,39 zł bez chorobowego (kwiecień – grudzień 2018). ZUS preferencyjny natomiast to kwota 519,28 zł z ubezpieczeniem chorobowym lub 503,84 zł bez chorobowego.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*