Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy rozdzielność warunkuje wykorzystanie majątku wspólnego w firmie?

Czy rozdzielność warunkuje wykorzystanie majątku wspólnego w firmie?(22/03/2018)

Nie. Otóż okazuje się, że tak naprawdę rozdzielność majątkowa ani nie chroni współmałżonka przed długami, jakie powstają w wyniku prowadzenia działalności przez drugiego małżonka, ani nie ułatwia korzystania z majątku wspólnego w trakcie prowadzenia firmy.

Tak naprawdę w ramach działalności każdy z małżonków może korzystać z lokalu czy samochodu, należących do majątku wspólnego. Nie ma tu żadnych ograniczeń, ani żadnych dodatkowych wymagań.
Jeżeli więc w działalności gospodarczej ktoś chce wykorzystywać samochód prywatny, będący elementem majątku wspólnego, może to robić. Nie potrzebne jest tu oświadczenie drugiego z małżonków, ani tym bardziej jego zgoda. Jest ona wymagana jedynie przy takich czynnościach, jak sprzedaż firmy czy nieruchomości.
Poza tym zawsze jeden z małżonków może wyrazić sprzeciw co do zamiarów drugiego małżonka, jest on jednak skuteczny tylko i wyłącznie wówczas, gdy zostanie wyrażony przed zawarciem umowy i, niestety, nie ma zastosowania w przypadku, kiedy drugi z małżonków zamierza wykorzystywać dany składnik majątkowy w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W tym przypadku bowiem dysponuje on majątkiem wspólnym tak, jakby to był jego majątek osobisty.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*