Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Montaż poza unią – co z podatkiem vat?

Montaż poza unią – co z podatkiem vat?(07/03/2018)

Zgodnie z ustawą o vat, podatek ten rozlicza się w kraju, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Informację o tym znajdziemy w artykule 28b. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy usługi są świadczone w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.

Na mocy artykułu 28e ww. ustawy bowiem wnioskujemy, iż prace budowlane należą do katalogu usług, które rozlicza się zgodnie z miejscem położenia nieruchomości. Tak więc jeżeli dana nieruchomość znajduje się na terytorium państwa trzeciego, wówczas tam też należy ją opodatkować podatkiem od towarów i usług.
Usługodawca, czyli wykonawca prac, powinien więc wystawić fakturę, stosując mechanizm odwrotnego obciążenia (bez żadnej stawki vat, co najwyżej z adnotacja np., czyli nie podlega). I nie ma tu znaczenia, czy zleceniobiorcą jest firma polska, unijna czy mające siedzibę poza terytorium UE. Co najwyżej można sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w kraju, w którym znajduje się nieruchomość. Chodzi tu o sprawdzenie, czy np. w związku z wykonywaniem prac budowlanych polska firma nie ma obowiązku rejestracji w tamtejszym systemie podatkowym. Jeżeli tak jest, to w Polsce faktura nie zostanie w ogóle wystawiona. W większości krajów jednak takiego obowiązku nie ma, a to oznacza, że fakturujemy kwotę netto, natomiast vat rozliczany jest w kraju, w którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość.
A kto ten vat rozlicza? Otóż rozliczyć go powinien wykonawca usługi. Jeżeli jednak nie posiada on siedziby w kraju, w którym należy rozliczyć vat – a zakładamy, że nie posiada i nie jest konieczna żadna rejestracja dla celów podatkowych w tym kraju – wówczas obowiązek rozliczenia podatku vat przechodzi na nabywcę. Czyli – faktura bez vat, z adnotacją „odwrotne obciążenie”. To tak w skrócie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*