Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zamknąłeś firmę? Idź na chorobowe!

Zamknąłeś firmę? Idź na chorobowe!(01/03/2018)

Dokładnie tak, jak w temacie. Po zakończeniu działalności gospodarczej można skorzystać z zasiłku chorobowego. Oczywiście nie każdy ma takie prawo i nie zawsze jest to możliwe, ale dotyczy chyba jednak większości właścicieli małych firm.


A mianowicie, najbardziej istotny jest tu fakt, czy dana osoba podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 90 dni wstecz, czyli przed zachorowaniem. Jeżeli tak, i jeżeli choroba powstała w trakcie prowadzania działalności gospodarczej i trwa po jej zamknięciu, wówczas można ubiegać się o prawo do zasiłku chorobowego. Ale nie tylko. Zasiłek przysługuje także w sytuacji, gdy choroba wystąpi w ciągu 14 dni od daty zaprzestania prowadzenia działalności lub – w przypadku chorób zakaźnych lub innych, których objawy występują w dłuższym okresie czasu – w ciągu trzech miesięcy.
Trzeba jednak pamiętać również o czynnikach, które wykluczają możliwość otrzymania zasiłku chorobowego. A należą do nich: pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, posiadanie prawa do renty lub emerytury, pobieranie zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy też podjęcie działalności zarobkowej.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wielu właścicieli małych firm nie opłaca zasiłku chorobowego. Ubezpieczenie to jest bowiem – jak już wspomniałam na początku – świadczeniem dobrowolnym. Poza tym nieterminowe wpłaty składek skutkują przerwą w okresie ubezpieczenia, co także eliminuje możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego. Tak więc może warto przyjrzeć się własnym składkom i terminom przelewów do ZUS. W końcu składka na ubezpieczenie chorobowe wysoka nie jest, a terminowość przelewu do ZUS (obecnie – jednego zbiorczego) naprawdę niewiele kosztuje.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*