Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Od nowego roku zmiany dot. akt pracowniczych

Od nowego roku zmiany dot. akt pracowniczych(22/02/2018)

Co prawda zaczął się dopiero rok 2018, który także przyniósł szereg zmian (w tym obowiązkowe dla każdej firmy pliki jpk), jednak warto tym razem wybiec nieco naprzód. Dla każdej bowiem firmy, zatrudniającej pracowników, przepisy dotyczące prowadzenia i przechowywania akt osobowych

Od przyszłego roku zostanie to wreszcie zmienione. Okres przechowywania akt zostanie skrócony do 10 lat, a dane osobowe będą mogły być przechowywane w formie elektronicznej. Do ZUS-u natomiast wysyłać będziemy raporty rozszerzone, zawierające informacje niezbędne do naliczenia renty czy emerytury. Dane te będą przechowywane na koncie ubezpieczonego, co jest niewątpliwie korzystne dla każdej ze stron stosunku pracy. Pracodawcy nie będą musieli wystawiać zaświadczeń dla ZUS, dotyczących wynagrodzenia i zatrudnienia, a pracownicy nie będą musieli udowadniać, jak długo i gdzie pracowali.

Takie zasady będą dotyczyły nowych pracowników, przyjmowanych po wejściu w życie w/w zmian. Jeżeli natomiast chcemy skrócić czas przechowywania akt osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 roku, wówczas należy poinformować o tym ZUS, składając rozszerzone raporty dla każdej z osób. Jeżeli chodzi natomiast o osoby zatrudnione przed 1 stycznia 1999 roku, to w ich przypadku nie będzie możliwe skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Kolejną zmianą jest też sposób przekazywania wynagrodzenia. Mimo, iż większość pracowników dostaje dzisiaj pensję przelewem na konto, to aby tak było, należy wypełnić stosowny dokument. Od 1 stycznia 2019 roku nie będzie takiej konieczności – domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia, wg ustawy, będzie przelew.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*