Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Całkowity koszt zatrudnienia w roku 2018

Całkowity koszt zatrudnienia w roku 2018(15/02/2018)

Wzrost wynagrodzenia brutto to także wzrost kosztu zatrudnienia pracownika. Pojęcia te bowiem nie są tożsame, chociaż często mylone nie tylko przez pracowników, ale i przez pracodawców.

Wynagrodzenie brutto to wynagrodzenie pracownika, od którego pracodawca nalicza i odprowadza do urzędu skarbowego podatek dochodowy, a do ZUS-u, składki na ubezpieczenie społeczne, leżące po stronie pracownika. To, co zostaje, stanowi wynagrodzenie netto – kwotę, jaką dany pracownik dostaje na konto (lub w gotówce).

Jednak poza składkami ZUS leżącymi po stronie pracownika są jeszcze składki leżące po stronie pracodawcy. I te właśnie składki trzeba „doliczyć” do wynagrodzenia brutto – po to, by uzyskać pełną informację o koszcie zatrudnienia danego pracownika.

W roku bieżącym pracodawca zatrudniający pracownika na kwotę minimalną (2100 zł brutto) pokrywa składki w kwocie 432,81 zł, na co składają się odpowiednie wielkości procentowe składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. I to jest kwota, która nie zawiera się w kwocie brutto wskazywanej w umowie o pracę. Natomiast pracownik ze swego wynagrodzenia (czyli kwoty brutto) oddaje do ZUS-u kwotę równą 451 zł (składka emerytalna, rentowa, chorobowa i zdrowotna). Kolejnym zmniejszeniem leżącym po stronie pracownika jest podatek, wynoszący w roku bieżącym, dla pensji minimalnej, 119 zł.

Reasumując, pensja minimalna w roku 2018 wynosi 2100 zł brutto, co daje 1530 zł netto i 2532,81 zł całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika. Koszt ten oczywiście wzrasta wraz ze wzrostem wynagrodzenia, wszystkie składki bowiem naliczane są procentowo.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*