Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Czy urlopu można się zrzec?

Czy urlopu można się zrzec?(01/02/2018)

Nie, nie można – co wynika z Kodeksu Pracy. W artykule 152 par. 2 czytamy, iż „pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu”. Dalej natomiast jest napisane, iż prawo do kolejnych dni wolnych pracownik nabywa z każdym kolejnym rokiem

Jednak co do zasady, urlop powinien być wykorzystany w ciągu tego roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Nie zawsze jednak jest to możliwe – z różnych przyczyn, nie zawsze bowiem wina leży tu po stronie pracodawcy. I tak urlop przechodzi na kolejny rok, i potem jeszcze jeden, bo wykorzystując urlop zaległy nie wykorzystujemy bieżącego, i jeszcze następny….. W rezultacie powstaje ogromna pula dni urlopowych, których pracownik i tak nie może wykorzystać, bo musiał by przez większą część roku po prostu nie pracować. A to oczywiście jest wykluczone z punktu widzenia ciągłości pracy i pracodawca może, na tej podstawie, odmówić pracownikowi udzielenia urlopu.

Czy zatem można skorzystać z prawa do ekwiwalentu, skoro urlopu nie można się zrzec? Też nie. Otóż prawo to przysługuje tylko i wyłącznie w momencie rozwiązania umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zabronione jest także zawarcie porozumienia odnośnie zrzeczenia się urlopu na rzecz innego pracownika. Jeżeli nawet zostanie ono podpisane, to i tak z mocy prawa będzie nieważne. Nie ma zatem innego wyjścia, jak stopniowo wykorzystywać zaległy urlop, zmniejszając tym samym ilość skumulowanych dni urlopowych. Urlop bowiem, należny pracownikowi, musi być udzielony w naturze. I przepisu tego niestety nie sposób ominąć.

 

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*