Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Lokaty też trzeba zgłaszać do US

Lokaty też trzeba zgłaszać do US(25/01/2018)

Każda firma ma obowiązek zgłaszania numeru kont do urzędu skarbowego. I z tego obowiązku zazwyczaj każda się wywiązuje. Problem pojawia się natomiast w przypadku lokat. Zgodnie z prawem bowiem, prowadząc działalność gospodarczą mamy obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego otwarcie i

Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą otwieranie i zamykanie poszczególnych rachunków zgłaszać online za pośrednictwem CEIDG, pisemnie listem poleconym (podpis przedsiębiorcy musi być w tym przypadku potwierdzony notarialnie) lub pisemnie poprzez złożenie druku bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy.

Inaczej wygląda sytuacja spółek podlegających wpisowi do KRS. One bowiem zawiadamiają bezpośrednio urzędy skarbowe, poprzez złożenie druku NIP-8. Składa się go listowie lub osobiście, przy czym w tym przypadku nie jest wymagane potwierdzenie notarialne. NIP-8 można także złożyć online, za pomocą e-Deklaracji lub za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Osoba podpisująca formularz składany elektronicznie powinna posiadać podpis elektroniczny oraz odpowiednie pełnomocnictwo (UPL-1).

Jeżeli chodzi natomiast o spółki cywilne, to nie mogą one założyć rachunku bankowego na firmę, czyli na siebie. Ich wspólnicy mogą jednak założyć jeden wspólny rachunek dla celów rozliczeniowych i ten właśnie rachunek powinien być zgłoszony do odpowiedniego urzędu skarbowego na druku NIP-2. Poza tym wspólnicy spółek cywilnych są zobowiązani do zgłoszenia konta do CEIDG, z racji, iż prowadzą działalności gospodarcze, które są tam wpisane. Tak więc tu mamy podwójne zgłoszenie konta – jako firmy i jago każdego wspólnika z osobna.

Zgodnie z prawem, na zgłoszenie zmiany dot. Rachunków bankowych przedsiębiorcy maja 7 dni. Jeżeli tego nie zrobią, mogą być ukarani grzywną pieniężną w kwocie (obecnie) od 200 zł do 40.000 zł.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*