Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » JPK dla każdego

JPK dla każdego(11/01/2018)

Od 1 stycznia bieżącego roku każda firma zobowiązana jest do comiesięcznego przesyłania do Ministerstwa Finansów plików JPK Vat. Nie ma tu znaczenia, czy firma zatrudnia pracowników, czy też jest to jednoosobowa działalność. Nieważny jest również fakt, czy firma składa deklaracje

Obowiązek składania rejestrów VAT obejmuje więc obecnie wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na ich obroty czy też wielkość zatrudnienia. Od stycznia bowiem obowiązkiem tym objęta została ostatnia grupa firm, czyli najmniejsze podmioty działające na rynku. Aktualnie pliki JPK składane są przy pomocy ePUAP lub z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, jednak rząd obiecał stworzenie specjalnej platformy, która ma ułatwić firmom składanie obowiązkowych sprawozdań. Tymczasem pamiętać należy o pobraniu UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) po zakończeniu każdorazowej wysyłki rejestru. W razie sporu z urzędem, jest to bowiem dowód na to, iż dany rejestr został faktycznie wysłany.

Kolejna zmiana, jaka czeka najmniejsze firmy, to obowiązek posiadania wszystkich rejestrów JPK na wypadek e-kontroli. Zmiana ta ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 roku. Rejestrów tych prawdopodobnie nie będzie trzeba wysyłać, a jedynie generować i przechowywać w firmie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*