Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Komu grozi wykreślenie z rejestru VAT?

Komu grozi wykreślenie z rejestru VAT?(14/12/2017)

Otóż jednym z efektów częstych ostatnio zmian w prawie podatkowym, jest nadanie organom podatkowym prawa do wykreślenia z rejestru VAT. Chodzi tu o pozbawienie danej firmy statusu czynnego podatnika VAT i, co za tym idzie, możliwości rozliczania tego podatku.

Co więcej, w niektórych przypadkach urzędy wcale nie muszą o swych dokonaniach informować podatników. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę i komu takie wykreślenie grozi?

Na wykreślenie z rejestru narażona jest każda firma, która bierze udział w nierzetelnym rozliczaniu podatku celem osiągnięcia korzyści majątkowej, której dostawcy biorą w takim procederze udział lub która wystawia faktury na nieistniejące czynności. Jak pokazuje jednak praktyka, zdecydowanie większa ilość wykrytych nieprawidłowości w tym zakresie dotyczy branży paliwowej, elektronicznej, energetycznej no i budowlanej. Zaliczyć do tej grupy należy także usługi niematerialne oraz nieruchomości.

W trakcie kontroli urzędy zakładają, iż podatnik wiedział, co jest nie tak, albo przynajmniej domyślał się faktu istnienia nierzetelności podatkowych. Przede wszystkim należy więc już na samym początku kontroli starać się udowodnić, iż było zupełnie inaczej i podkreślać brak jakiejkolwiek wiedzy w zakresie „pustych” faktur czy nielegalnych poczynań kontrahentów. A że nikt nie przyzna się, iż kombinuje z rozliczeniami podatku, warto zachować ostrożność w doborze kontrahentów. Można sprawdzać numery NIP, zwłaszcza przy transakcjach z zerowym VAT-em. Można też, przy pierwszej transakcji, zajrzeć do CEIDG lub KRS i sprawdzić aktualne informacje o nowym kontrahencie. Warto takie dowody zatrzymać w aktach – może nie do końca nam one pomogą, ale potwierdzą przynajmniej należytość i staranność naszych poczynań.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*