Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Jednorazowa amortyzacja a zakup na raty

Jednorazowa amortyzacja a zakup na raty(30/11/2017)

Zdarza się, iż kupując środek trwały, rozkładamy płatność na kilka lub kilkanaście rat. Jeżeli wartość tego środka nie przekracza kwoty granicznej dla jednorazowej amortyzacji, wówczas, mimo płatności ratalnej, możemy wrzucić dany wydatek w koszty jednorazowo.

Sposób płatności nie ma bowiem wpływu na księgowanie kosztów. Tak więc bez względu na to, czy płacimy jednorazowo, czy na raty, koszt księgujemy w miesiącu wystawienia faktury. Podobnie z VAT-em. Sposób jego naliczania i odliczania również nie zależy od sposobu płatności. Vat odlicza się w miesiącu, w którym otrzymano fakturę.

Tak więc płatność ratalna nie wpływa na możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji. Pod warunkiem, że przeniesienie prawa własności na nabywcę nastąpiło w chwili sprzedaży i jest niezależne od sposobu płatności. Są bowiem takie sytuacje, kiedy w umowie sprzedaży znajdują się szczególne przepisy dotyczące przeniesienia własności, uzależnione właśnie od kolejnych płatności. Jeżeli taka sytuacja nie ma miejsca, wówczas w miesiącu wprowadzenia danego składnika majątku do ewidencji środków trwałych, podatnik może dokonać jego jednorazowej amortyzacji.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*