Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Sprawdź numer NIP kontrahenta unijnego!

Sprawdź numer NIP kontrahenta unijnego!(09/11/2017)

Wystawiając fakturę dla kontrahenta unijnego, stosuje się na ogół zerową stawkę VAT. Jednak nie jest to oczywiste i nie powinno być regułą. Każdorazowo bowiem należy sprawdzić, czy numer NIP kontrahenta jest numerem aktywnym. I czy jest on czynnym podatnikiem VAT.

W przypadku państw członkowskich, numer NIP można potwierdzić za pomocą platformy internetowej www.vies.pl. Po wprowadzeniu naszego NIP-u i nazwy kraju oraz nr NIP i nazwy kraju kontrahenta otrzymujemy zwrotnie informację, czy dany nr jest aktywny czy nie.

Jeżeli jest aktywny, możemy wystawiać fakturę z zerowym vatem. W innym wypadku natomiast należy zastosować podstawową stawkę vat. Poza tym urząd ma prawo zakwestionować fakturę, na której widnieje nieaktywny nr vat, i to zarówno po stronie wystawcy, jak i nabywcy. Ani jeden bowiem, ani drugi nie ma prawa dokonywać i dokumentować wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką zero w momencie, kiedy nr NIP jednej ze stron transakcji jest numerem nieaktywnym.

Dla przypomnienia, numer NIP uprawniający do zawierania transakcji wewnątrzwspólnotowych to numer Vat-UE. Składa się on z kody literowego, wskazującego na siedzibę firmy (skrót kraju) oraz odpowiedniej ilości cyfr (bądź cyfr i liter, tak jak w przypadku Austrii).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Magdalena napisał:

    Nie tylko kontrahent unijny wymaga sprawdzenia, na naszym podwórku też trzeba to robić. Ważne jest by miał certyfikat Rzetelna Firma,a także miał dobrą opinię, to daje sporą pewność, że firma jest solidna i nas nie oszuka.

  2. Ilona napisał:

    Bez sprawdzania nie ma co prowadzić biznesu, taka prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*