Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Sprawdź numer NIP kontrahenta unijnego!

Sprawdź numer NIP kontrahenta unijnego!(09/11/2017)

Wystawiając fakturę dla kontrahenta unijnego, stosuje się na ogół zerową stawkę VAT. Jednak nie jest to oczywiste i nie powinno być regułą. Każdorazowo bowiem należy sprawdzić, czy numer NIP kontrahenta jest numerem aktywnym. I czy jest on czynnym podatnikiem VAT.

W przypadku państw członkowskich, numer NIP można potwierdzić za pomocą platformy internetowej www.vies.pl. Po wprowadzeniu naszego NIP-u i nazwy kraju oraz nr NIP i nazwy kraju kontrahenta otrzymujemy zwrotnie informację, czy dany nr jest aktywny czy nie.

Jeżeli jest aktywny, możemy wystawiać fakturę z zerowym vatem. W innym wypadku natomiast należy zastosować podstawową stawkę vat. Poza tym urząd ma prawo zakwestionować fakturę, na której widnieje nieaktywny nr vat, i to zarówno po stronie wystawcy, jak i nabywcy. Ani jeden bowiem, ani drugi nie ma prawa dokonywać i dokumentować wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką zero w momencie, kiedy nr NIP jednej ze stron transakcji jest numerem nieaktywnym.

Dla przypomnienia, numer NIP uprawniający do zawierania transakcji wewnątrzwspólnotowych to numer Vat-UE. Składa się on z kody literowego, wskazującego na siedzibę firmy (skrót kraju) oraz odpowiedniej ilości cyfr (bądź cyfr i liter, tak jak w przypadku Austrii).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz
  1. Ilona napisał:

    Bez sprawdzania nie ma co prowadzić biznesu, taka prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*