Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zawieszenie firmy w dowolnym dniu miesiąca

Zawieszenie firmy w dowolnym dniu miesiąca(26/10/2017)

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może w dowolnym momencie zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą. Urząd nie wymaga tu podania powodu zawieszenia, tak więc przyczyną może być wszystko: kłopoty finansowe, podjęcie pracy na etat, urlop czy długotrwała choroba.

Okres zawieszenia nie może być jednak dowolnie długi, Jego minimalna granica to 30 dni, a maksymalna – 24 miesiące. Wniosek o zawieszenie działalności należy złożyć natomiast najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu tego zawieszenia. W tym celu należy wypełnić (tylko i wyłącznie) formularz CEIDG-1 i złożyć go w formie elektronicznej lub w dowolnym urzędzie gminy. Zawiadomienie ZUS-u i Urzędu Skarbowego następuje z automatu, z centralnej ewidencji.

W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie składa deklaracji (zarówno do ZUS jak i US), nie opłaca też składek ani zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku składek na ubezpieczenia społeczne to pomniejszamy je proporcjonalnie do ilości dni, na jakie działalność została zawieszona (miesięczną kwotę składki należy podzielić przez ilość dni danego miesiąca, a następnie wynik pomnożyć przez ilość dni zawieszenia). Istotna jest tu wysokość składki za jeden dzień, a nie za cały miesiąc.

Jeżeli chodzi natomiast o składkę zdrowotną, to tu ważne są już pełne miesiące kalendarzowe. Składki zdrowotnej nie płacimy bowiem za każdy miesiąc kalendarzowy zawieszenia działalności. Tak więc w przypadku, gdy okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc należy opłacić pełną składkę zdrowotną. Poza tym, co istotne, prawo do korzystania z opieki zdrowotnej wygasa po 30 dniach od daty wygaśnięcia ubezpieczenia (a to zawsze obejmuje pełne miesiące kalendarzowe).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*