Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dane osobowe pracowników

Dane osobowe pracowników(19/10/2017)

W roku 2018 wejdą w życie europejskie przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, w tym również danych osobowych pracowników. Zgodnie z planowanymi zmianami, z zakresy danych, jakich podania może żądać pracodawca, wykreślone zostaną imiona rodziców.

Pojawią się natomiast dodatkowe informacje: adres e-mail, nr telefony i nr dokumentu tożsamości (w przypadku braku numeru PESEL). Pozostałe dane nie ulegną zmianie. Dla przypomnienia, są to następujące informacje: imiona i nazwisko pracownika, jego data urodzenia, adres do korespondencji, wykształcenie i przebieg zatrudnienia. Co do pozostałych informacji, to powinny być one uzasadnione korzystaniem przez pracownika ze specjalnych przywilejów pracowniczych (np. pakiet medyczny) lub wynikać z przepisów prawa innych, niż kodeks pracy.

Pracodawcy będą mogli także przetwarzać dane biometryczne pracowników, o ile ci wyrażą na to zgodę. Zgoda taka powinna zostać wyrażona na piśmie lub w formie elektronicznej. Chodzi tu o dane niezbędne na potrzeby stosunku pracy i o pracowników, a nie kandydatów na pracowników.

Nie zmienia się natomiast katalog danych, których pracodawcy nie mogą przetwarzać nawet, jeżeli pracownik wyraziłby na to zgodę. Są to informacje dotyczące orientacji seksualnej, nałogów czy też stanu zdrowia pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*