Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Preferencyjny ZUS w trakcie zawieszenia firmy

Preferencyjny ZUS w trakcie zawieszenia firmy(12/10/2017)

Każdy nowy przedsiębiorca ma prawo do korzystania z niższych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Chodzi o tzw. ZUS preferencyjny.

Jednakże czasem dochodzi do sytuacji, iż przed upływem dwóch lat przedsiębiorca, z różnych przyczyn, zmuszony jest do zawieszenia działalności. Co wtedy dzieje się ze składkami ZUS?

Otóż zawieszenie działalności powoduje ustanie obowiązku przekazywania deklaracji rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz opłacania składek. Tak więc w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma potrzeby kontaktowania się z ZUS-em w jakiejkolwiek sprawie, nie ma też wobec tej instytucji żadnego obowiązku. Mimo, iż jego firma nadal istnieje. Jej działalność jest bowiem zawieszona. Ale zawieszenie to nie powoduje zatrzymania biegu okresu, w którym mamy możliwość opłacania niższych składek ZUS. Zatem wspomniane 24 miesiące obejmują także okres, w którym firma jest zawieszona.

Jeżeli natomiast w trakcie zawieszenia działalności upłynie termin 24 miesięcy preferencyjnego ZUS-u, wówczas przedsiębiorca sam powinien zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na specjalnym formularzu. Dokonać tego należy w ciągu 7 dni od daty wznowienia działalności, a nie w trakcie jej zawieszenia.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*