Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Od stycznia 2018 roku JPK dotyczyć będzie każdej firmy

Od stycznia 2018 roku JPK dotyczyć będzie każdej firmy(14/09/2017)

JPK to skrót od jednolitego pliku kontrolnego. Są to pliki, jakie firmy przesyłają co miesiąc do urzędu skarbowego, bez wezwania ze strony urzędu. Jest kilka rodzajów plików JPK (vat, faktury, magazyn, księgi rachunkowe, ewidencja przychodów, wyciągi bankowe i księga przychodów

Jednak obowiązkowo przesyłać należy JPK_VAT. Pozostałe dane firmy są zobowiązane przesłać na wezwanie urzędów skarbowego. O ile JPK_VAT dotyczy oczywiście płatników vat, o tyle pozostałe pliki urzędy mogą zażądać od każdej firmy, niezależnie od tego, czy jest czynnym podatnikiem vat, czy też nie.

Do tej pory obowiązek przesyłania plików JPK dotyczył tylko większych firm. Od nowego roku obowiązkiem tym będą objęte również mikroprzedsiębiorstwa. Są to te firmy, których zatrudniają mniej niż 10 osób a ich obroty nie przekraczają 2 milionów euro.

Poza tym należy na bieżąco śledzić aktualną listę plików JPK. Mogą się one bowiem zmieniać, mogą też pojawiać się nowe, obowiązkowe rodzaje plików – obecnie np. ministerstwo rozważa wprowadzenie pliku JPK Paragon.

Pliki JPK to nic innego, jak rodzaj elektronicznej kontroli skarbowej. Podatnicy, przesyłając do urzędu zestawienie miesięcznych operacji, dają mu tym samym narzędzie na proste i szybkie wykrycie wszelkich prób oszustwa, takich jak puste faktury itd. Plików nie sprawdzają urzędnicy, lecz odpowiedni program komputerowy, na zasadzie porównania poszczególnych danych.

Pliki JPK można przesyłać za pomocą specjalnej bramki internetowej Ministerstwa Finansów, do czego potrzebny jest podpis kwalifikowany, lub poprzez zaufany profil e-PUAP, który należy wcześniej stworzyć na stronie internetowej: epuap.gov.pl.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*