Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czym jest pro-forma?

Czym jest pro-forma?(31/08/2017)

Faktury pro-forma nie są fakturami vat i nie powinny być jako takie traktowane. Ani w ten sam sposób księgowane.

Dokument określony słowami pro-forma jest swego rodzaju potwierdzeniem zamówienia lub podstawą do zapłaty zaliczki. Nie jest natomiast dokumentem księgowym, a tym samym nie potwierdza dokonania żadnej transakcji. Ale co w sytuacji, kiedy na fakturze pro-forma uwzględniona została kwota VAT? Skoro przepisy wyraźnie mówią, że jeżeli faktura zawiera kwotę podatku vat, to wystawca faktury zobowiązany jest do jego zapłaty. A nabywca ma wówczas prawo do odliczenia podatku. Otóż nie zmienia to faktu, iż faktura pro-forma nie rodzi żadnego obowiązku w zakresie podatku vat. Nie zwalnia też przedsiębiorcy z konieczności wystawienia faktury. Pro-forma jest tylko potwierdzeniem bądź informacją, ale nie dowodem księgowym.

Co taki dokument powinien zawierać? Praktycznie wszystko to, co musi się znajdować na fakturze vat. Tak więc w odniesieniu do dokumentów pro-forma należy prowadzić stosowną numerację. Dokument ten powinien także zawierać nazwy, adresy i numery NIP obu stron transakcji, jak również kwotę przedmiotu transakcji i dane dotyczące zapłaty.

Jeżeli płatność za towar lub usługę następuje na podstawie faktury pro-forma, to w momencie, kiedy określona w tym dokumencie kwota wpłynie na konto wystawcy, powinien on wystawić fakturę vat, a następnie oryginał takiej faktury dostarczyć nabywcy. To ona bowiem jest dopiero potwierdzeniem dokonania transakcji i podstawą do rozliczenia podatku.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*