Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Elektroniczne teczki osobowe?

Elektroniczne teczki osobowe?(17/08/2017)

Tak, ale dopiero za parę lat. Obecnie pracodawcy są zobowiązani do prowadzenie teczek osobowych każdego pracownika.

W teczkach tych znaleźć się powinny wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem, a więc nie tylko umowy o pracę, ale także dokumenty potwierdzające kwalifikacje, czy świadectwa ukończenia szkół lub szkoleń, dokumenty potwierdzające wcześniejsze okresy zatrudnienia w innych firmach, karty wynagrodzeń, dokumenty i zaświadczenia wydane pracownikowi w trakcie zatrudnienia itd.

Co istotne, niektóre z tych druków należy przechowywać nawet 50 lat. W przypadku dużych firm jest to o tyle uciążliwe, że na przechowywanie takich teczek potrzebne jest odpowiednie miejsce. Poza tym szukanie w teczce konkretnego dokumentu nie jest wcale takie proste – należy znaleźć teczkę i potrzebny dokument fizycznie, co wymaga dużo więcej czasu, niż klikniecie w poszukiwany druk na ekranie komputera. Dlatego też część pracodawców postanowiła sama z siebie wprowadzić elektroniczne teczki, czyli foldery zawierające skany dokumentów pracowniczych. Zmiana formy papierowej w elektroniczna jednak (czyli zeskanowanie wszystkich dokumentów) jest z pewnością czasochłonna. Ale chyba istnieją już firmy, którym można taką pracę zlecić.

Natomiast samo stworzenie systemu elektronicznego nie zwalnia pracodawcy z konieczności przechowywania akt w formie papierowej. Te bowiem póki co są wymagane przepisami prawa. Podobno ma się to zmienić, i to w niedalekiej przyszłości, póki co jednak nie ma w tym względzie nic pewnego.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*